Belediyenin 10 milyon borcunu kapatan Komünist Başkan Sözcü’ye konuştu

 


Türkiye’nin tek komünist Belediye Başkanı olan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, göreve geldiğinden bu yana belediyenin gelir ve giderler tablosunu belediye binasına asarken, iki yıl içinde 7 milyonu kayyumdan kalma 10 milyon TL borcu ödedi. Belediyedeki borçları düşürmesinin yanı sıra kentte gözle görülür çalışmalar da yapan Maçoğlu, halkı da her konuda bilgilendirmeyi eksik etmiyor.

 

Türkiye Komünist Partili Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu göreve geldiğinden bu yana belediyenin gelir ve gider tablosunu belediye binasına asan ve bu yılda geçmiş dönemdeki kayyumdan sadece 7 milyon kalma toplamda ise 10 milyon borç ödeyerek belediyeyi kara geçirdi. Sözcü'ye konuşan Maçoğlu, normalde 3-4 haftada ve 1 milyon 300 bin liraya yapılması gereken bir işi halk ile birlikte 2 günde yaptıklarını ve yapılan çalışmanın ise 300 liraya mal olduğunu kaydetti.

“GİDERLERİMİZİ KESTİK, GELİRLERİMİZE UYGUN PROGRAM YAPTIK”

Halka ait olan ve halkın hizmeti için ayrılan bir bütçeyi nasıl kullanmaları gerektiğini iyi bildikleri belirten Maçoğlu, şunları söyledi:

* Biz özel giderleri ortadan kaldırmaya çalışan ve sadece makama özel bütçe ayrılma programlarına karşı bütün bütçenin halka ait olduğu savunan kurumlarız. Bu planlamayı eğer bu şekliyle yürütülürse zaten emin olun ki birçok şey düzelmek zorunda kalıyor.

* Çünkü şahsa ayrılmış temsili bir ağırlama yerine ihtiyaç duyulduğunda bir belediye ya da bir kurumun tanıtılmasına yönelik bir çalışma olursa o zaman har vurup harman savuran bir yöntem izlenmez.

* Böyle bir şey yapılmadığı takdirde bütçe sadece yapılması gereken hizmetlere ayrılmış olur. Tunceli Belediyesi olarak biz temsili ağırlamaları, fuar veya gibi çok yüksek maliyetleri organizasyonları daha yerine daha ekonomik bütçelerle yaptık. Ve sadece bu iki kalemde bir buçuk iki milyona yakın bir gelir elde etmiş oluyorsunuz.

* Yine kentteki yapılan çalışmaları ihalelerle değil de kendi öz gücünüzle yaptığınız da yarı yarıya gelirleriniz yükseltmeye başlıyorsunuz. Bütçeye uygun planlar yaparak ve “ben bir borçlanayım da bütçe falan çok umurumda değil ben yapayım görünsün” anlayışından çıkıp ve sürdürülebilirliği göz önünde bulundurup ve sizden sonra gelenleri de bu şehre hizmet etmesi gerektiği bilincini taşırsanız birçok şey yerine oturmaya başlıyor.

* Bizde aslında bunu yaptık. Giderlerimizi kestik, gelirlerimize uygun plan program yaptık pandemi ve benzeri gibi zor süreçlerde ona uygun programlar yapmaya başladık.

“KAYYUM DÖNEMİNDE 40 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKAN  BORCU 20 MİLYONA DÜŞÜRDÜK”

Kayyum döneminde faiziyle beraber 40 milyonun üzerinde çıkan borcu 20 milyonun altına düşürdüklerini söyleyen Maçoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

* Zaman zaman gelirlerimizin gelmemesinden kaynaklı SGK ve emekli sandığı giderlerimizde düzenlemeler yapılmış olsaydı ve hukuka uygun olarak yüzde 10'dan fazla bir borçlanmaya gidilmemiş olsaydı bugün belediyemizin borcu 20 milyonun daha da altında olmuş olacaktı.

 

Kaynak Sözcü:

Evren DEMİRDAŞ
Güncellenme: 16:29, 06/02/2021